AKO SI SPRÍJEMNIŤ JESEŇ?

Ahojte 🙂

Tak a som tu opäť po nejakom čase. Jesenná tématika je v kurze a budem sa jej venovať aj v dnešnom článku. Na mnohých z vás možno jeseň pôsobí negatívne, stmieva sa oveľa skôr, vonku je chladnejšie, prší a celková atmosféra pôsobí aj na našu náladu. Už x-krát som spomínala v mojich článkoch, že jeseň je moje najobľúbenejšie obdobie a práve preto som sa rozhodla napísať, čo si na nej najviac užívam ja. Možno vám to zmení pohľad na toto ročné obdobie alebo aspoň trošku zlepší náladu. Priznám sa ani ja nemám rada tie upršané dni plné hmly. A tiež si rada podudrem. Ale, pozrime sa na to trošku inak. Na jeseni milujem farebné stromy, slnečné dni, prechádzky, vôňu opadaného lístia (samozrejme nie toho po daždi 😀 ). Každé ročné obdobie ma svoje čaro, samozrejme aj mnoho negatív. K jeseni každý pripisuje únavu, daždivé počasie a skorú tmu. Na všetkom zlom, by sme mali hľadať to najlepšie.

Ako vnímam jeseň ja?

Aj keď sa zobudím a vonku je úplne mlieko, stále dúfam, že sa vyčasí a výjde slnko. A keď to náhodou nevýjde, tak nasleduje plán B. Povedzme si, že aj upršané dni, majú niečo do seba. Čo tak nedeľa? Doobedie strávené v pyžame pred telkou či s knihou v ruke? Teplá deka, hrubé ponožky, horúca šálka čaju a vôňa sviečok. S príchodom jesene u mňa prepukne mánia sviečok a vždy mi nejaká musí horieť. Pre mňa sú aj takéto dni dokonalé. Netvrdím, že aj ja nie som v tieto dni mrzutá a bez nálady, ale vždy sa snažím zlepšiť náladu niečim pozitívnym.

 

Slnečné rána sú tie najkrajšie. Vonku je síce chladnejšie, ale slniečko to výborne kompenzuje. Konečne vytiahnem viac kúskov oblečenia a môžem ich vrstviť. Kto si neužije prechádzku v parku alebo niekde v prírode? Veď práve vtedy sa príroda sfarbuje a dokáže aj nemožné. Každý list je zafarbený do krásnych farebných tónov a popri prechádzke vám šuští lístie pod nohami. Deti zbierajú gaštany a hádžu sa do kopy lístia. Začínajú rôzne jarmoky, Biela noc, Food festivaly a iné akcie, ktoré sa ešte stále dokonale hodia do slnečnej jesene. Ja som tento rok stihla skoro všetko, čo som chcela. Bielu noc v Bratislave,  Trnavský rínek a aj Streed food park v Bratislave. Počasie vyšlo úplne na jedničku a to nehovorím o úspešnosti, akú tieto akcie mali. Osobne som ešte toľko ľudí v Trnave nevidela. Bolo to príjemné, hrala tam hudba, stánky s jedlom rozvoniavali všade naokolo. Nechýbal ani bazár s rôznymi zbytočnosťami, ale aj knihami. Ponúkali možnosť zakúpiť si rôzne domáce výrobky, umelecké výtvory, ale nechýbala aj domáca zelenina či ovocie. V Bratislave vo food parku boli dosť podobné stánky s jedlom, ako na Trnavskom rínku. Popravde som čakala niečo iné. Nebolo to zlé, ale myslela som si, že tam toho bude trošku viac. Minulý rok v Košiciach, bol oveľa väčší výber. Možno ste niektorú z týchto akcií navštívili a viete o čom hovorím. Mne sa osobne viac páčila akcia v Trnave.

A presne preto mám rada takéto akcie v jeseni a vonku, samozrejme, ak to počasie dovolí. Vytvára to príjemnú atmosféru, ktorá tomu dodáva ešte väčšie čaro. Treba využiť ešte každý pekný, slnečný deň a vybehnúť na čerstvý vzduch. Veľa kaviarní ma ešte stále terasy a čo je lepšie, ako si vychutnať kávu na slniečku? Ak máte štvornohého spoločníka, tak je to tiež jedna z možností, ako stráviť pekný deň v prírode a prospeje to vám a aj vašemu miláčikovi. Osobne som tento rok nestihla žiadnu jesennú grilovačku, ale aj to ma niečo do seba. 🙂

Bohužiaľ teplé sú už len dni, noci sú chladné a vhodné na čižmy a zimnú bundu. Ja som svoje už vytiahla zo skrine, ale cez deň si ešte kľudne zoberiem hrubý sveter alebo koženku. S príchodom jesene sa aj oveľa radšej líčim a nosím výraznejšie rúže. Aj keď momentálne nemôžem nosiť na perách nič iné, okrem balzamu, nič nemení na veci, že keby som mohla, tak najradšej mám nejaký jemný nude, tehlový alebo červený rúž na perách. Tuším som pocítila miernu nervozitu, keď o tom píšem. 😀 Rúž na perách som nemala niečo cez dva mesiace a vnímam mierny nedostatok farby na perách. 😀 Verím, že to všetko doženiem, hneď ako prestanem užívať tabletky, ktoré mi pery extrémne vysušujú.

Pokiaľ máte zlú náladu, vonku je škaredé počasie, tak sa s tým popasujte každý po svojom. Prečítajte si dobrú knihu, ktorá na vás čaká v poličke, pozrite si film, ktorý ste si nechávali na chladné večery alebo vyrazte do nákupného centra a urobte si radosť nejakým kúskom do vášho šatníka. Pekná kabelka Desigual , nejaká kozmetika, topánky alebo vtipné dámske tričko s potlačou, spraví hneď lepšiu náladu. Rôzne portály na internete ponúkajú stovky výletov do zahraničia alebo aj u nás na Slovensku. Osobne oveľa radšej spoznávam krajinu v chladnejšom ročnom období, ako v lete. Predsa asi každý radšej leží v lete pri vode, ako mať v nohách  x kilometrov a celý prepotený spoznáva pamiatky. Chodenie po pamiatkach v horúčave ma fakt neláka. Pri otázke, čo keď nevýjde počasie? To nemusí, ani v lete. Ani víkendový pobyt v Tatrách, nie je zlý nápad. Síce je tam oveľa chladnejšie, ale pokiaľ počasie výjde, tak nemáte čo ľutovať.

Mojím snom je práve v tomto ročnom období navštíviť môj vysnívaný New York a vidieť takýto (pozri dole) Central Park. Dobre,  do New Yorku aj v tej najväčšej zime alebo teple, ale najideálnejšie v jeseni. Ak pre mňa máte náhodou letenku v lete, neodmietnem. 😀 No, nie je to nádhera?

xxx

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *